Pelargonia pachnąca czyli anginka – Roślina ozdobna i lecznicza. Jak uprawiać anginkę w domu?

Anginka - domowa uprawa pelargonii pachnącej: ozdobna i lecznicza roślina

Anginka – pelargonii pachnącej

Anginka, nazywana również pelargonią pachnącą, to roślina znana ze swoich pięknych kwiatów oraz wyjątkowego zapachu. Jest to nie tylko roślina ozdobna, ale również posiada właściwości lecznicze, co sprawia, że coraz częściej można ją znaleźć w domach na parapecie. Warto poznać tę fascynującą roślinę bliżej i dowiedzieć się, jak ją skutecznie uprawiać w domu.

Właściwości Anginki

Pelargonia pachnąca, czyli popularnie nazywana anginką, jest rośliną należącą do rodziny bodziszkowatych. Kwitnie przez większą część roku, tworząc kwiaty o różnych kolorach, od jasnego różu po ciemną czerwień. Jej charakterystyczny zapach jest doceniany przez wielu miłośników roślin, a dodatkowo posiada właściwości odstraszające owady.

Jednak to nie wszystko. Anginka ma również właściwości lecznicze, głównie związane z olejkami eterycznymi, które zawiera. Olejek z anginki wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Może być wykorzystywany do aromaterapii, a także do łagodzenia objawów przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych.

Uprawa Anginki

Anginka to roślina, której uprawa w domu nie jest skomplikowana, ale wymaga odpowiednich warunków, aby roślina mogła rozwijać się z pełnym blaskiem. Potrzebuje ona dużo światła, dlatego najlepiej rośnie na parapecie lub miejscu o podobnych warunkach. Ważne jest również regularne podlewanie oraz nawożenie, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu.

Roślina ta najlepiej rośnie w podłożu o wyważonej wilgotności, dobrze przepuszczalnym, a także bogatym w składniki odżywcze. Ważne jest również regularne przycinanie, które pozwala utrzymać roślinę w odpowiedniej formie i zachęca do dalszego kwitnienia.

Podsumowanie

Anginka, czyli pelargonia pachnąca, to roślina, która nie tylko zdobi wnętrza swoimi pięknymi kwiatami, ale również ma wiele do zaoferowania pod względem właściwości leczniczych. Jej uprawa w domu nie jest trudna, ale wymaga odpowiednich warunków, które trzeba jej zapewnić. Dlatego jeśli szukasz rośliny, która ozdobi Twój dom i wzbogaci go swoim zapachem, anginka na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Pelargonia pachnąca czyli anginka – Roślina ozdobna i lecznicza. Jak uprawiać anginkę w domu?

Jak przygotować się do badań?