Współmałżonek uzależniony od alkoholu – co robić?

Niezmiernie częstą przyczyną rozpadu związków okazuje się być uzależnienie od alkoholu. Statystycznie najczęściej osobami uzależnionymi są mężczyźni, choć coraz częściej bywają to też kobiety.
Nadużywanie alkoholu wróży problemy i niejednokrotnie rozpad rodziny.

Alkoholizm- podstawa rozbicia małżeństwa

Alkohol to jedna z najbardziej popularnych w Polsce używek. Podaje się, że z powodu problemów z napojami wysokoprocentowymi wzrosła liczba rozwodów.
Wielokrotnie osoby w bezpośrednim otoczeniu ludzi uzależnionych same popadają w alkoholizm.
Trwanie z alkoholikiem nie jest proste. Nałóg małżonka powoduje w nas poczucie agresji, rozpaczy i chęć zerwania.
Przysięga małżeńska wiąże jednak do bycia razem nawet w obliczu przeciwności losu.
Problem nałogu wpływa także na życie partnera, który za wszelką cenę chciałby uprościć wyjście z nawyku. Momentami pojawiają się wręcz myśli, że nie potrafimy zerwać. Rzucanie używki wpływa nie tylko na osobę rzucającą, ale także na jej rodzinę, z którą ma największą styczność. Skoro nie decydujemy się na zerwanie oraz podejmujemy próbę pomocy naszemu partnerowi, należałoby skierować go na kurację dla ludzi uzależnionych od alkoholu, na której dostanie on wsparcie ekspertów w walce z alkoholizmem. Może się okazać jednak, iż przyzwyczajenie jest tak silne, że terapia nie dostarcza wyczekiwanych efektów. Wówczas jedyną deską ratunku ukazuje się być często odwyk. Okres trwania odwyku odczuwają również najbliżsi oraz rodzina. Szczególnie oddziałuje to na najmniejszych członków rodziny mianowicie dzieci, które nie umieją poradzić sobie z żalem po drastycznej utracie ojca. Trudno wyjaśnić pociechom absencję taty albo mamy w domowych czterech ścianach.

Awantury w rodzinie

Uzależnienie od alkoholu jednego z współmałżonków wyzwala liczne kłótnie.
Prowadzone przy pośrednim udziale dzieci powodują ciągłe, nieraz nieodwracalne, skutki uboczne.
Przeważnie jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być rozwód.
Podejmując taką decyzję, należałoby zasięgnąć porady wykwalifikowanego adwokata. Obecnie obszerną mnogość ofert możemy wyszukać w Internecie. Wystarczy, że w wyszukiwarce wprowadzimy np. „adwokat rozwód Łódź”. Otrzymamy wtenczas rząd wyników, dzięki którym wyszukamy fachowca, który odpowiada naszym wymaganiom.

|