Gryzonie – jak zabezpieczyć przed nimi domek?

Domki wykonane z drewna, mocnej niż budynki innego rodzaju, bywają wystawione na destrukcyjnie działanie myszy i szczurów. W okresie jesieni, gdy zwierzęta wypatrują przyjemnego i suchego miejsca na schronienie, sezonowe domki są ponadprzeciętnie podatne na straty, jakie te niekoniecznie mile widziane gryzonie mogą spowodować. Jak tego uniknąć?

Mimo swych nieznacznych rozmiarów myszy polne i szczury, które poszukują jesienią zabezpieczenia przed zimą i przymrozkami, bez problemu mogą spowodować bardzo wiele szkód. Potrafią przegryźć nieosłonięte kable, rury od kanalizacji, a także fragmenty konstrukcji budynku. Dziko żyjące szczury mogą nawet poprzegryzać beton, dlatego też nie tylko domki rekreacyjne drewniane należy dokładnie zabezpieczać.

Żeby uniknąć wczesnozimowej ofensywy gryzoni, domki rekreacyjne drewniane powinno się umiejętnie przystosować. Co jest szczególnie istotne, każde drzwi oraz okna na pewno muszą być uszczelnione. Przeciętna mysz będzie potrzebować tylko 8 mm luki, żeby przemknąć do naszego domku, zaś szczur — trzynastomilimetrowej i z tej przyczyny tak ważne jest żeby zewnętrzna warstwa domu była solidna oraz trudna do naruszenia. Bez wątpienia należy też pamiętać o zablokowaniu krat ściekowych — szczeliny między nimi nie mogą być większe niż 10 mm. Jeżeli w domku drewnianym posiadamy część piwniczną, jej otwory okienne musimy osłonić siatką wykonaną z metalu.

Starą, ale skuteczną procedurą ochrony pomieszczeń przed myszami jest tworzenie tak zwanych rowków chwytnych. Są to nieznacznych wymiarów żłobki o głębokości 20—30 centymetrów, wykopane wzdłuż płotu działki. Co kilka metrów powinniśmy również przemyśleć większą studzienkę, którą wyłożymy rurą PCV (tym sposobem małe ssaki nie będą miały możliwości wspinać się po jej ścianach).

Musimy też mieć na uwadze, że domki rekreacyjne drewniane w każdej sytuacji powinny być utrzymane w idealnym porządku. Nigdy nie pozostawiajmy smakowitych resztek w łatwo dostępnym miejscu ani bałaganu. Będzie sprzyjać to tylko rozmnażaniu się szczurów czy myszy oraz wzrastaniu ich lokalnej populacji.

Gryzonie – jak zabezpieczyć przed nimi domek?

Domki dla działkowiczów