Co trzeba wiedzieć o hemoroidach, by z nimi wygrać?

Rozmawiając o żylakach odbytu mamy na myśli dolegliwość, która zaniedbana może skończyć się na stole chirurga. Zazwyczaj pojawiające się symptomy są wynikiem zaniedbania aktywności fizycznej i niedoskonałości w żywieniu. Co pomaga rozpoznać to schorzenie i co począć, żeby sobie pomóc zdecydowanie i z dobrym skutkiem?

Żylaki odbytu – co o nich wiemy?

Podczas wypróżnień kał przechodzi przez jelito – ostry ból narasta, gdy przyciska drobne poduszeczkowate guzki naczyniowe w odbycie. Jeśli elementy układu działają bez komplikacji, wówczas prawidłowo zachowuje się odbyt, odprowadzenie stolca i gazów, zaś w sytuacji schorzenia ścianki zwiększają objętość i ulegają uszkodzeniu. Następnym objawem będzie krwawienie, gdy żylaki są wypychane na zewnątrz i ulegają pęknięciu.

Skąd się dowiedzieć, że ją masz?

Symptomy? Pewnego dnia przychodzą z dużą gwałtownością. W okolicach odbytu pojawia się świąd, pieczenie i dyskomfort w trakcie wypróżniania. Bardzo często pojawia się również ból biorący się z epizodu zakrzepowego i nasileniu stanu zapalnego.

Metody walki wymagają zdiagnozowania etiologii

Siedzący tryb życia i brak ruchu na zewnątrz są najprostszą drogą do pojawienia hemoroidów. Z drugiej strony problemom z żylakami odbytu sprzyja regularne trenowanie dyscyplin, takich jak jogging, jazda na rowerze czy hippika. Kolejnym sprzymierzeńcem hemoroidów są naracające, przewlekłe problemy z zatwardzeniem. Nie lekceważ ich, gdyż zwielokrotniony docisk ścianek jelita jest znanym źródłem postępujących hemoroidów.

Bierzemy sprawy we własne ręce…

Nie będzie łatwo, jednak musisz postawić na niemałe reformy w Twoim planie dnia. Poprawa własnej kondycji fizycznej oraz ograniczenia i zmiany w kuchni (np. zero czekolady i warzywa na topie). Musisz też uważać z alkoholem i kawą. Zwróć uwagę na inne płyny i dostarczaj komórkom przynajmniej dwa litry wody na dobę. Postrzymaj marsz w stronę otyłości oraz sidzenia na fotelu. Zaleca się też częste załatwianie się, bowiem wstrzymywanie wypróżniania bez powodu prowadzi do bolesnych zatwardzeń.

Nie tylko zapobieganie – ważne jest leczenie

Jeśli nie pomoże profilaktyka, należy wykorzystać roziązania lecznicze przy objawach. Aby zmniejszyć bolesność, należy zaopatrzyć się w czopki propolisowe, specyfiki do smarowania, szybko zmniejszające swędzenie i ból. Gdy hemoroidy są większe i nawracające, ulgę przyniosą poważniejsze kroki. Są to różne zabiegi takie jak obkurczanie lasrem, krioterapia, a w cięższych przypadkach zabieg usunięcia hemoroidów.