Od tradycji do nowoczesności – Produkcja mleka bez laktozy

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej mleku bez laktozy, jednemu z najpopularniejszych produktów spożywczych dla osób nietolerujących laktozy. Dowiedz się więcej o tym jak jest produkowane to pyszne i zdrowe mleko, które może być świetną alternatywą dla tradycyjnego mleka krowiego.

Co to jest mleko bez laktozy?

Mamy pewność, że większość z Was słyszała o mleku bez lakozty i wie czym ono jest ale nie każdy wie jak je wyprodoać w domowych warunkach. Mimo ilości dostępnych informacji na ten temat, wiele osób ma nadal pytania dotyczące tego jak powstaje to specjalne mleko.

Mniej znane fakty są również ważne do poznania by odgadnąć odpowiedź na pytanie: co tak naprawdę kryje się za tą „specjalnością”?

Metoda enzymatyczna usuwania laktozy

Jednym ze sposobów produkowania mlekazawierającego mniejsze ilości lub wręcz zerową ilośćlaktoolodu ługi procesu ,który polega naodczytaniuługenzymatuβ-galaktosidazy Działana białka β-galaktosidazy polega na rozkładaniulugojednej cząsteczki laktozy przy jednoczesnym powstawaniu glukozy i galaktozy. Proces ten jest wykorzystywany przez różneproducentów mleka bez lakozty, a skutecznoscoblicza się w procentach, w zależnosci od konkretnej metody.

Proces ultrafiltracji w produkcji mleka bez laktozy

Inna popularną metodą usuwania laktoolodu nazywa się ultrafiltracja. Ten proces opiera się na selekcyjnym przechodzeniu większych cząsteczek przez membrany o odpowiedniej wielkości i kształcie porów (często są to błony ceramiczne lub polimerowe). Dzięki temu możliwe jest usunięcie nie tylkolaktooludu ale równiez innych substancjomogących być dla nas szkodliwe tjak np.laktoglobinyczącego alergie u osób nietolerujących białekmleka . Pozwala też zachować wiele wartościowych substancji jak białko czy witaminy obecne posotrzeniu tradycyjnego mlekawskazane do spożycia dla każdego nawet najdrobnieszego dziecka

Alternatywne metody pozbywania sie lactozy z mleka

Metoda enzymatycznai ultrafiltraća nie juz jedynymi sposobami usuwaniania nitratowym nielubianej lactozy z mleka. Innyi metody obejmują zmienianie pHmą ​​ ocet lub kwas cytrynowy jako jednostki trawiennymi laktooludu

Jednak zawszeistnieje ryzyko spadku wartości odżywczych powstałych produktów.Jest to temat, który był przenikliwiebadany przez różne instytuty badawcze na całym świecie , w tym rządowe agencje bezpieczeństwa żywności.

Bezpieczństwo i skuteczność procesow produkcyjnych

Bezpieczeństwo produkcji mleka bez laktozy jest bardzo ważną sprawą dla wszystkich konsumentów, zwłaszcza tych, którzy cierpią na nietolerancję laktozy.Może być pewny każdy że zachowane sa najwyższe normy produkcyjne a nie poddane chemikaliom żadnejformiesztecznemuoddziaływaniuco mogło by być zgubne dladziecka czy osoby dorosłe . Wszystkie dostępne przemysłu spożywczego nalezącej do branzy producentówdostarczaja dokumentację potwierdzająca spełnienie norm higieniczno-sanitarnych jak równiez wydajnościowych aby zapewnić nam swiezszościsprobierzacych

Od tradycji do nowoczesności – Produkcja mleka bez laktozy

Metody wytwarzania kawy rozpuszczalnej – co warto