Nie tylko domy

Wszystko o wszystkim

Różności

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat octu winnego

Tak podobny do wina ocet winny jest też pełen wielu wartościowych właściwości. Przyprawa ta jest dość często stosowanym dodatkiem do sosów, deserów i marynat. Dzięki kwasowemu odczynowi dodanie octu winnego do pożywienia wpływa na wydłużenie trwałości. Dodatkowo wzmacnia on walory smakowe oraz nadaje potrawom niepowtarzalny aromat. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat octu winnego?

Z czego wytwarzany jest ocet winny?

Ocet winny w naturalnej formie wytwarza się dzięki przeprowadzaniu procesu fermentacji białych lub czerwonych winogron, które mają wpływ również na jego zabarwienie. Do fermentacji potrzebne są drobnoustroje odmiany Acetobacteriace. Cały proces jest złożony z dwóch etapów – w pierwszym po odcięciu dostępu do tlenu cukier z winogron przekształca się w alkohol, a w kolejnym kroku powstałe wcześniej wino pod wpływem czasu staje się kwasem octowym zwany octem. Na ogół jego moc oscyluje w granicach 2-11% i jest wynikiem poziomu fruktozy w winogronach, ale też dokładności w prowadzonym procesie fermentacji i czasu. Krótszy czas fermentacji daje słabszy ocet o słodszym smaku.

Ocet winny to produkt, który ma niewielkie ilości kalorii oraz składników odżywczych. W zależności od gatunku, w jednej łyżeczce płynu jest minimalnie 2, a maksymalnie nawet 15 kcal. Pamiętajmy, że wszelkie produktyz małą kalorycznością (takie jak ocet destylowany) nie mają żadnej wartości odżywczej.

Ocet winny i jego wpływ na zdrowie

Ocet winny to produkt o całym wachlarzu właściwości leczniczych.
W czym pomaga ocet winny?

Ułatwia regulowanie poziomu cukru w organizmie – badania przeprowadzane na ludziach dowiodły, że spożycie octu winnego jest w stanie powodować obniżanie nie tylko poziomu cukru we krwi, ale też poziomu insuliny, który wzrasta niedługo po spożyciu posiłku.

Posiada działanie antybakteryjne – dzięki antybakteryjnemu działaniu sprawdza się na wypadek grzybicy paznokci albo brodawek oraz różnych dolegliwości. Jest on przy okazji niezastąpiony jako miejscowy lek przy poparzeniu i infekcjach skóry.

Ma wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu – u myszy, po podaniu im octu odnotowano niższy poziom cholesterolu. Oczywiście do udowodnienia tej zależności potrzebne są bardziej zaawansowane badania, jednak pierwsze wyniki testów są bardzo optymistyczne.

Wspomaga kontrolowanie wagi – przeprowadzone badania pokazują, że spożywanie octu tuż przed jedzeniem jest w stanie zwiększać uczucie sytości, a w efekcie doprowadzać do zmniejszania spożycia kalorii, co może skutkować późniejszą utratą wagi.