Twój mąż jest uzależniony od alkoholu – jak znaleźć wyjście?

Liczne rodziny borykają się z alkoholizmem jako największym problemem wciągającym każdego z domowników. Z nałogiem tym podejmuje się walkę w różnym przedziale wiekowym i w różnorakich środowiskach. Bywa że nałóg ten dotyka męża i żony, tymczasem równie powszechnie alkoholikiem okazuje się tylko jeden z rodziców. Ile par, tyle życie daje przykładów.

Gdy pijany wraca do domu

Dowiedziono, że w wiekszym stopniu nadużywanie alkoholu przytrafia się mężczyznom. W wypadku okresowych wyskoków żonie i dzieciom łatwiej się z tym funkcjonuje, ale gorzej, gdy ojciec i mąż dzień w dzień przychodzi do domu pijany. Jeśli często tak się dzieje, jak bardzo rośnie pozom strachu, napiętnowania i braku bezpieczeństwa dla reszty rodziny. To nie tylko sprawa pogorszenia standardów życia, lecz pojawia się niska samoocena i pogorszenie samopoczucia żony oraz dzieci, odczuwających wstyd przed otoczeniem .

Wciąganie dzieci w sam środek piekła…

Nałóg nałogowi nierówny i ktoś po powrocie do domu zaśnie dość szybko, a inny będzie dążył do konfrontacji znajdując wiele pretensji lub wymyślonych przewinień, do których można się przyczepić, aby móc wyładować nadmiar frustracji na słabszych. Dla najmłodszych mieszkanie z uzależnionym ojcem będzie mieć skutki także w przyszłości. Jak wskazują prace naukowe, w dorosłym życiu będą miały większą skłonność do wybierania postaw rodzica, co powoduje, że schemat ten może się powtarzać także w przyszłości.

Chciałabym wyzwolić się z zaklętego kręgu…

Zdarza się, że różnego rodzaju argumenty pomagają wyjść alkoholikom z ich zgubnych przywiązań, jednak przeważnie zdarza się, iż brną oni w niego. Czesto w przypadku nawracających się pijackiej przemocy liczne matki wolą dobro dzieci i rozstanie z mężczyzną. Nasze prawo nie utrudnia takiego wyjścia z trudnej sytuacji, jednak może temu nie sprzyjać sfera psychiczna. Skuteczny prawnik z praktyką w sprawach rodzinnych potrafi znaleźć w obu tych kwestiach. Najlepszy sposób to wprowadzić do wyszukiwarki hasło np. „adwokat kraków rozwód„, dzięki czemu wyświetlą się propozycje różnych kancelarii pomagających paniom w rozstającym się z mężem przed sądem. Przeważnie usługi prawników wiążą się z kosztami, jednak nie jest to ciężar nie do udźwignięcia. Gdy już postanowi się o rozstaniu warto doprowadzić sprawę do końca i cieszyć się wolnością i uśmiechem pociech.