Darmowe porady prawne – kto może na nie liczyć?

Los produkuje różne scenariusze. Bywa, że zajdzie konieczność sięgnięcia po pomoc prawną, czy nawet udania się na ścieżkę sądową. To nie może być przyjemna sytuacja dla żadnej z przeciwnych stron.

Najgorszą ewentualnością jest brak finansów na pomoc prawną. Takie wizyty nie muszą być dostępne na każdą kieszeń i brak pieniędzy może być przeszkodą nie do pokonania, aby rozwiązać jakiś konflikt. W pierwszych dniach roku 2016 ujrzała światło dzienne nowa inicjatywa legislacyjna, dzięki której – pod kilkoma ograniczeniami – klienci zyskują pomoc prawnika bez żadnych kosztów.

Jak dotrzeć do takiej pomocy?

Zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 r. organy samorządowe mają obowiązek otworzyć publiczne pomieszczenia dla radców prawnych, adwokatów oraz w szczególnych przypadkach dla aplikantów adwokackich i radcowskich, którzy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Takich punktów jest dosyć dużo, bo ponad 1500, a dokładniej około dwóch w każdym powiecie. To nic trudnego – można wpisać w wyszukiwarkę Google hasło adwokat Kraków i dostajemy wiarygodne dane na ten temat.

Dla kogo darmowe porady prawne

Tu zaczynają się schody – nie są one możliwe do uzyskania dla każdego, kto nie ma dużych zarobków. Podstawowym kryterium jest korzystanie w poprzednim roku kalendarzowym z jakiejś formy świadczenia socjalnego. Uprzywilejowani są także ludzie posiadający kartę dużej rodziny, uwzględniono jeszcze weteranów i kombatantów. Twórcy przepisów pamiętali także o osobach zagrożonych lub poszkodowanych w katastrofie naturalnej,ofiarach katastrof, poszkodowanych w klęsce żywiołowej bądź awarii technicznej.

Informacje, które można uzyskać, dotyczą prawa spadkowego, ale z wyłączeniem spraw mających związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (oprócz wątpliwości wynikłych z przygotowań do startu w biznesie), bez prawa dewizowego, prawa celnego, a także handlowego.

Czego może dotyczyć wsparcie?

Przy pierwszej wizycie dostaniesz podsumowanie stanu prawnego twojej sprawy w dniu wizyty, nie wyłączając listy praw i obowiązków wynikających z twojej sytuacji. Jeśli proces jest we wczesnej fazie, adwokat może wziąć udział w tworzeniu pism procesowych. Co ważne, takie wsparcie otwiera drzwi do zwolnienia z z ponoszenia kosztów w sądzie i w kancelarii.

Podsumowując – usługi prawnika bez opłat przysługują, zanim sprawą zajmie się sąd. Dowiedz się, czy jesteś w grupie docelowej, gdy masz sprawę o dużym ciężarze gatunkowym, by adwokat – Kraków, Poznań czy Wrocław – udzielił ci rzetelnej porady, zwłaszcza gdy cię na nią nie stać.

Darmowe porady prawne – kto może na nie liczyć?

Jak zadbać o kamper po sezonie?