Poznaj prawdziwą wartość swojej nieruchomości

Najpewniejszą inwestycją będzie zawsze kupowanie lokali mieszkalnych i domów. Przed wyciągnięciem zasobów pieniężnych z portfela musimy zyskać pewność, czy budynek będzie nam przekazany w dobrym stanie technicznym i konstrukcyjnym. Od tego może zostać uzależniona jego cena, a co więcej po wejściu w posiadanie można postarać się zwiększyć jego wartość.

Ekspertyzy budowlane

Czymś szczególnie istotnym jest, by w razie niepokojących oznak lub problemów pojawiających się w budynku, rozważyć zamówienie ekspertyzy budowlanej. Jej wykonanie należy oddać ekspertowi z uprawnieniami rzeczoznawcy, który własnym podpisem będzie uwiarygadniał jej ustalenia. Ekspertyzy budowlane są oficjalnymi orzeczeniami mówiącymi o stanie technicznym nieruchomości i nie da się ich wyprzeć ze świadomości. W przypadku gdy ekspertyza orzeka o niedoróbkach inżynieryjnych lub awariach, przede wszystkim groźnych, bez względu na wydatki musimy przystąpić do ich usunięcia.

Czasem zdarzają się rozmaite zdarzenia. Nieuwzględnione ekspertyzy budowlane, które mówią o konieczności likwidacji szkód mogą być przesłanką niewypłacenia świadczenia z polisy przez firmę ubezpieczeniową. Często specjalista sam ustala, w jakim czasie powinno się dokonać napraw i w jaki sposób powinno być to zrobione. Nie wolno lekceważyć takich problemów, gdyż ekspertyza wskazuje, czy dom nadaje się do zamieszkania lub eksploatacji.

Remonty i dbałość o zieleń

Mieszkając w domu z wieloma mieszkaniami, pamiętaj, że w większości z nich administrator gromadzi zasoby na remonty i naprawy już kilka lat wcześniej – mowa tu o tzw. funduszu remontowym. Dobrze jest trzymać rękę na pulsie i apelować o nadzór techniczny nad budynkiem i okresowe renowacje. Dla utrwalenia wartości mieszkania konieczne jest regularne odnawianie ścian. Jeśli budynek jest nieocieplony, jak najszybciej powinno się to uzupełnić.

Wszystkie dostępne przestrzenie, np. klatki schodowe, również są do obsłużenia przez fundusz remontowy. Niezwykle istotną kwestią będzie staranie o zieleń, jaka znajduje się przed nieruchomością. Rolą zarządcy jest, aby opiekować się regularnie obszarem zieleni i w razie potrzeby zastępować ją nowymi roślinami.

Poznaj prawdziwą wartość swojej nieruchomości

Jak uatrakcyjnić urodziny Twojego dziecka?