Ułatwenia w samodzielności niepełnosprawnych

Wielkim zadaniem dla rodzin zmagających się z niepełnosprawnością jest istnienie przeszkód – każdego dnia na nowo. Najlepszym polem do umieszczenia ułatwień może być mieszkanie, w którym stale przebywa. Niezależność to marzenie niepełnosprawnych i warto dopomóc im w jej osiągnięciu.

Sztuka samodzielności

Różne udogodnienia można zastosować we wnętrzu dla osoby z ograniczeniami ruchowymi, nie tylko dla jej wygody. O wykorzystaniu tych czy innych udogodnień decyduje typ niedomagania i stopień jego zaawansowania. Sprzęty ułatwiające codzienną toaletę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które montuje się w łazience – przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz obok miski sedesowej. Poza uchwytami pomocne są siedziska do wanny i prysznica, maty antypoślizgowe, stopnie i podesty. Oprócz przestrzeni łazienkowej szczególnie ważne pozostaje przystosowanie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, by osoba z ograniczeniami ruchu dała radę samodzielnie żyć.

Najważniejsze akcesoria wspomagają poruszanie się

Dla jeżdżącego na wózku wszystko w domu warto urządzić tak, by ułatwić przesiadanie się z pojazdu na sedes czy miejsce do leżenia. Tapczan, wersalka, miejsce do siedzenia, a nawet meble w kuchni czy pokoju powinny być umieszczone na poziomie rąk użytkownika. W każdym z miejsc wymagających przesiadania powinny znaleźć się uchwyty dla niepełnosprawnych, wszędzie umieszczane na poziomie dostosowanym do właściciela pomieszczeń. Najlepiej postawić na zmieniające pozycję blaty w kuchni, dlatego że niepełnosprawny nie ma szans by dotrzeć skutecznie pod tradycyjny blat.

Niezależnie od stopnia i rodzaju ograniczeń w ruchu – w otoczeniu nie powinno znaleźć się żadne ograniczenie w postaci uniesionych progów ani dywanów, które ograniczają możliwości ruchu i rodzą zagrożenie. W salonie, łazience czy kuchni – prawdziwą zmianę przyniosą uchwyty dla niepełnosprawnych – prawdziwa, nieoceniona pomoc w samodzielnej egzystencji. Nic nie ogranicza ich stosowania, więc mogą pojawić się niemal w każdym pomieszczeniu.

Ułatwenia w samodzielności  niepełnosprawnych

Dylematy właścicieli niewielkich łazienek