Nie musisz być sam – pomoc czeka na osoby doświadczające przemocy w rodzinie
Każdemu mogą się przytrafić różne zdarzenia i dowiadujemy się, że nasz wspaniały współmałżonek staje się bestią w ludzkiej skórze, bądź latorośl, niezależnie od zaangażowania w wychowanie, przyprawia nas o coraz coraz gorsze problemy. Co wtedy zrobić i skąd oczekiwać pomocy?
Niebieska Linia
Pierwszym krokiem w dramatycznych przypadkach powiązanych życiem rodziny może okazać się telefon na Niebieską Linię. To potoczna nazwa Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla ofiar przemocy w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na kryzysowy telefon zaufania to 116 123. Te kluczowe numery przydadzą się, gdy w rodzinie przytrafi coś okropnego, czego często obawiamy się ujawnić. Każdy przejaw przemocy w rodzinie pozostaje traumatycznym doświadczeniem i często możemy nie mieć odwagi pójść na policję czy do prokuratury, choć początkiem działania musi być kontakt ze służbami.
Nie tylko kobiety. Mężczyźni także bywają ofiarą przemocy
Mimo że to temat najczęściej przemilczany, tak przez środki masowego przekazu, jak i przez otoczenie, musimy pamiętać, że wobec mężczyzn także bywa stosowana przemoc. Dla tych, których dotknęła agresja w rodzinie, też czynna jest Niebieska Linia; równouprawnienie powinno sięgać każdego obszaru naszego życia, w tym pomocy jednostkom prześladowanym, z tego powodu mężczyźni muszą dostawać taką samą pomoc jak kobiety. Najważniejsze, by w przypadku zgłoszenia przemocy, panowie czuli się bezpiecznie i nie mieli poczucia, że są lekceważeni czy gorsi, ponieważ zostali ofiarami.
Bezpłatna pomoc prawna
Nie wszyscy się orientują, że od początku 2019 roku jest opcja otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej. Dzięki temu także biedniejsze osoby mogą otrzymać pomoc w kwestiach, które wydają się dla nich nie do pokonania. Wystarczy przez okno wyszukiwarki dowiedzieć się (zamieszczając tam np. wyrażenie „prawo rodzinne łódź„), gdzie odszukamy prawników od prawa rodzinnego i jednocześnie pracują w ramach programu bezpłatnej pomocy prawnej. Jeśli jednak martwimy się, że nie znajdziemy bezpłatnej porady prawnej, najlepiej poszukać inaczej, np. w odpowiednich wydziałach jednostek samorządu terytorialnego.